SHIELDS.CZ
HISTORICAL AND FANTASY ESHOP                        
O kožešinách, kůžích a pergamenech:

O vlně a ovčích kožešinách:

Vlna má skvělé izolační vlastnosti a nechává Vaše tělo dýchat. Ovčí kožešina je díky obsahu lanolinu silně samočisticí. Vlna je antistatická, nepřitahuje prach a tím se snadno čistí. Vlna špatně hoří a sama se uhasí. Vlna se netaví jako umělé materiály a zůstává studený popel, který jde snadno okartáčovat. Ovčí kožešina je krásnou dekorací ke krbu, na sedací soupravy, na zahřátí, jako podložka v chladných místnostech. Stane se velmi pěknou a vkusnou dekorací jak v moderním bytě, tak i na staré chalupě, kde dotváří útulnou atmosféru.

Všechny zde prodávané vlny jsou kvalitně vyčiněny, jsou čisté a nezapáchají. Pokud jsou udávány rozměry, jsou myšleny - délka a šířka dle fotografie vlevo.

Jednáme s Vámi na rovinu. Všechny uváděné rozměry kožešin jsou měřeny přímo na kůži (obr.3). Neměříme jako většina prodejců přes chlupy (délka ovčí kožešiny se tak snadno může zvýšit třeba i o 30cm), neměříme ani úhlopříčně (takový rozměr Vám jistě o velikosti moc neřekne).
Běžná údržba:
Kožešina je složená ze dvou dost odlišných částí - srsti a vlastní kůže. Aby však byla stále jako nová, je nutné ji občas vyklepat, vyluxovat, nechat vyvětrat na čerstvém proudícím vzduchu (lehce se tak zbavíme všech pachů) a pročesat drátěným kartáčem. Jednou za čas ji vystavíme za vlhkého počasí (po dešti, při mlze) ven, aby vlna natáhla přirozenou vlhkost a vlákna se nelámala. Pokud je kůže suchá, tvrdá je dobré ji promazat přípravky na kůži (stejně dobře poslouží použití loje). 1-2x za rok vyklepat na sněhu vlasem dolů a pak vyčesat. Tím se zbavíme většiny nečistot z vlny.
Nikdy nevystavovat na přímém slunci (zežloutne, vlas se pak láme a kůže vysuší) ani na radiátoru, neprat! V případě velkého znečištění chemicky vyčistit v provozech k tomu určených (čistírna).
Při silném znečištění:
Kožešina je složená ze dvou dost odlišných částí - srsti a vlastní kůže. Znečištěnou kůži omyjeme vlažnou mýdlovou vodou a promažeme tukem. Při velmi silném znečištění očistíme benzínem a necháme benzín odpařit, poté omyjeme mýdlovou vodou a promažeme tukem.

Druhy a odstíny použitých kůží:
U kožených výrobků Vám nabízíme 2 druhy hovězích kůží - usní. Oba druhy jsou z velmi kvalitní hověziny. Každá kůže používáním ztmavne. Jelikož se jedná o přírodní materiál, může kůže obsahovat různé kazy (nemají vliv na funkčnost), má také proměnlivou tloušťku. Výrobky z kůže "standart" dodáváme v přírodním odstínu velmi světlém nebo obarvené v několika odstínech hnědé viz foto vlevo. Tato kůže má tloušťku 2,5 - 3mm.
Odstín č.1 - světle krémová
Odstín č.2 - krémová
Odstín č.3 - světle hnědá
Odstín č.4 - hnědá
Dalším druhem je hovězí kůže "Jarl", která je 3mm silná a speciálně voskovaná. Má barvu tmavě hnědou.

Práce s pergamenem - surovkou:
Potahování celého kulatého štítu surovou kůží
Surovku a provázky ze surovky na stažení namočíme na noc do vody o pokojové teplotě. Při tomto procesu surovka změkne a zvětší se o několik centimetrů. Na to je nutné pamatovat při potahování štítu. V průměru se pak při sesychání smrští o cca 5 cm. Když je surovka dostatečně rozmočená - měkká a dá se s ní snadno pracovat, vyřízneme potřebný tvar s dostatečnou rezervou na přehyb a smrštění surovky. Poré vytvoříme po obvodu otvory. Nejsnadněji se otvory udělají průrazníky na kůži či děrovacími kleštěmy na kůži. Koupit se dají například zde . Poté položíme surovku na podložku a na ní položíme štít. Kraje surovky přehneme přes hranu štítu. Surovkový provázek protáhneme vytvořenými otvory a na kovci svážeme. Mokrou surovku nesmíme utahovat, jen lehce svázat. Jinak se při vysychání může stát, že se štít zkroutí nebo dokonce praskne!!! Štít nechte zasychat dokud surovka není plně vyschlá a tvrdá. Většinou vysychání trvá 1-2 dny. Nikdy nesuště na slunci, u kamen, při vysokých teplotách. Nejlepší je pozvolné vysychání.

Potahování obvodu kulatého štítu surovou kůží
Postup je obdobný jako u potahování celého štítu. Jen díry pro protažení provázku je nutné udělat po obou delších stranách surovky a provázku budeme potřebovat jednou tolik. Pokud na olemování štítu používáte více kusů surovky, je nutné aby se vždy 2 konce surovky překrývali minimálně o 5, lépe alespoň o 10 cm.

  zpět na obsah info textů
  zpět do obchodu

 

Co je tu nového:
Nové zboží

Kopí a ratiště ...více zde

Nové zboží

Vlněné a lněné látky ...více zde

Přidáno nové zboží

Bronzový vikinský opasek ...více zde

Nové zboží

Prkénkový vikinský štít ...více zde

Nové zboží

Vosk rovnou od včeliček, svíčky ze včelího vosku, sady na domácí výrobu svíček ...zjisti více

Přidáno nové zboží

Sada křesadlo a pazourek ...více zde ...čti více

Nové zboží

Picí rohy různých velikostí ...čti více


Slevy a akce:
Nabízíme Vám
...


Zlevněné zboží naleznete ZDE


Bazar:
Nabízíme k prodeji...
...


...použité nářadí, tématické knihy, šermířskou výstroj... Více info zde


Obchodní podmínky
Před objednáním prosím přečtěte tyto obchodní podmínky

Obchodní podmínky platné od 1.1.2014... čti více


Zajímavé akce
Kam na šemířské akce?

Šermířské burzy, setkání, středověké bitvy, jarmarky, plesy... čti více